ФОТО | Анџелина Џоли има нова тетоважа: Актерката го украси телото со позната изрека од Галилео Галилеј

Profimedia
EXCLUSIVE: Angelina Jolie was seen leaving her hotel in New York City with a brand new tattoo. The actress has mentioned the new artwork in an interview she did with British Vogue earlier this year but this is the first time it has been seen! The striking body art reads “Eppur Si Muove” which means “And yet it moves”. The quote originates from a quote by the astronomer, Galileo Galilei. He said that "Earth moves and it’s not the center of the universe, muttered it to the inquisitors, as if to say that they may have won this battle, but in the end, truth would win out. " The 46-year-old movie star sported the new ink during her recent birthday trip to the Big Apple with her six children. Is Angelina trying to send a message to her ex Brad? Pictured: Angelina Jolie,Image: 616252845, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: DIGGZY / JESAL / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Анџелина Џоли гордо ја „прошета“ својата нова тетоважа. Иако може да се пофали со голем број тетоважи кои го красат нејзиното тело, планетарно популарната актерка се одлучила за уште една а тоа е, ни помалку ни повеќе, изрека од научникот Галилео Галилеј – „Сепак се врти“, напишано на италијански јазик – „Eppur si muove“.

Покрај бројните тетоважи на грбот и рацете, новата тетоважа ја сместила на подлактицата, а американските папараци веднаш ја забележаа додека Џоли заминуваше од ресторан во Њујорк.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by IloveAngie (@angelina75fanprofile)

Познатиот цитат датира од 1633 година, кога астрономот, математичар и физичар Галилео бил принуден да се одрекне од изјавата дека Земјата се движи околу Сонцето. Фразата „Сепак се врти“ му послужила како пркосно тврдење дека вистината, еден ден, ќе излезе на виделина.

Секоја тетоважа на телото на Анџелина има посебно значење, па американските медиуми брзо пронајдоа врска и симболика помеѓу оваа тетоважа и моменталната ситуација во која се наоѓа актерката.

Имено, Џоли е во спор околу старателството над децата, со нејзиниот поранешен сопруг Бред Пит, а актерката инсистира на тоа дека грижата за децата ѝ припаѓа само нејзе. Како и во случајот со Галилео, за да се случи тоа – „вистината мора да излезе на виделина“.

Profimedia
Фото: Profimedia

Покрај оваа, Анџелина Џоли има уште најмалку седум тетоважи и тоа – готски букви што значат „Знајте ги своите права“. Станува збор за песна од бендот „The Clash“.

Profimedia
Фото: Profimedia

Друга нејзина тетоважа се координати на локации каде што се родени нејзините деца, како и на оние каде што е роден Бред Пит. Џоли му посвети тетоважа – будистичка молитва – на нејзиниот син Медокс, кој беше посвоен од Камбоџа во 2003 година.

Нејзиното тело го карасат и древни будистички мантри кои наводно носат среќа и богатство. Анџелина има тетоважа – приказ на 4 континенти и 4 елементи – земја, вода, ветер и оган.

Profimedia
Profimedia

Анџелина Џоли направи тетовааТекст на арапски јазик што значи „определување“. Таа ја покри тетоважата што ја направи со нејзиниот поранешен сопруг Били Боб Тортон.

Видео на денот