Филиповски: Не да се срамиме, туку да ја пормовираме македонската рок музика

Популарната урбана музичка култура е исто така наше културно богатство и од неа не треба да се срамиме, туку да ја промовираме, бидејќи има што да покажеме, вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Тошо Филиповски, авторот на првата македонска рок енциклопедија.

Тој деновиве на социјалните мрежи упати повик за собирање на видео материјали од македонски рок музички групи.

-Македонските електронски медиуми не сакаат да емитуваат македонска рок музика со изговор дека немаат што да емитуваат. Овојпат решив да бида медијатор да соберам видео спотови и да им ги понудиме на телевизиите. За два, три денови собрав околу 200 видео материјали продуцирани изминатите години“, вели Филиповски, кој неодамна ја издаде и монографијата „Македонска дискографија – винили“- вели Филиповски.

Прочитајте и...  Прв случај на коронавирус во Гевгелија, се прави епидемилошко истражување за изнаоѓање на лицата со кои било во контакт

Филиповски смета дека треба да се формира центар кој ќе се занимава со архивирање, документирање и промовирање на македонската рок музика и популарна култура, како и изложбена поставка со постери, омоти и голем број други артефакти како лични предмети и инструменти на познати музичари, која би била интересна за младите, но и за туристите.

Прочитај повеќе

Бројот на жртвите од Ковид-19 во Грција се зголеми на 43 лица

МИА Агенција

Австралија тестира БСЖ вакцина против коронавирусот

МИА Агенција

Германија планира апликација за следење зараза од Ковид-19

МИА Агенција

Македонија влезе во најмоќниот сојуз на светот

Слободен печат

ВО ЖИВО: Министерот за здравство, Венко Филипче ќе информира за состојбата со коронавирусот

Слободен печат

Јужна Кореја постигна стапка од 50 отсто излекувани пациенти од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во њујоршки Централ парк ќе никне монтажна болница за болени од коронавирус

МИА Агенција

Салата во која требаше да се одржи Евросонг станува болница

МИА Агенција

Заев: Ова е реализација на деценискиот стремеж на генерации наши граѓани

Слободен печат

Арифи: Шест случаи на коронавирус во тетовскиот регион

МИА Агенција

Србија со зголемување на платите од 10 отсто ќе им се заблагодари на медицинските работници

Слободен печат

Косовското обвинителство покрена истрага против градоначалникот кој спомна братоубиство

МИА Агенција