4 C
Скопје

Tag : филиповски

Вести Култура Слајдер

ВИДЕО | Филиповски: Монографијата „Македонски рок-времеплов“ е документ за македонскиот рокенрол

Слободен печат
Деновиве беше промовирана монографијата „Македонски рок-времеплов“ на Тошо Филиповски, музички новинар и неуморен хроничар на сѐ што е поврзано со македонската рокенрол музика. „Оваа монографија,...
Вести Култура

Филиповски: Не да се срамиме, туку да ја пормовираме македонската рок музика

Слободен печат
Популарната урбана музичка култура е исто така наше културно богатство и од неа не треба да се срамиме, туку да ја промовираме, бидејќи има што...
Вести Македонија

Почина Академик Ѓорѓи Филиповски, еден од основачите на МАНУ

Слободен печат
Академик Ѓорѓи Филиповски, еден од тројцата тројцата основачи на Македонската академија на науките и уметностите почина денес на 100 години. Академик Филиповски, заедно со академиците...