Фати доживеа брутално понижување, Барселона покрена тужба!

Како што информира „Мундо Депортиво“, Барса ќе испрати тужба до шпанското издание „АБЦ“ и новинарот Салвадор Сострес.

Причина за скандалот е колумната објавена од Сострес за натпреварот помеѓу Барселона и Ференцварош (5:1) во рамките од Лигата на шампионите.

– Има нешто во стилот на трчање на Ансу што изгледа како газела или млад црн мантеро (шпански збор за уличен продавач на нелегална стока) – напиша Сострес.

Соиграчот на Фати, Антоан Гризман, беше еден од играчите кои веднаш реагираа.

фото: Ансу Фати – Барселона/fcbarcelona.com

– Ансу е исклучителен млад човек кој заслужува иста почит како и секое човечко суштество. НЕ за расизам и НЕ за лошо однесување – порача францускиот репрезентативец Гризман.

„АБЦ” веднаш реагираше и испрати извинување од Сострес.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Еврогол на третолигашкиот натпревар Љуботен-Зајас!

– Мојата намера беше да ја пофалам убавината на движењето на Ансу и неговиот талент како многу млад играч. Некои изрази беа сфатени како расистички навреди. Длабоко се извинувам за недоразбирањето и се извинувам доколку некој се чувствувал навреден – вели новинарот.

Фати е роден во Гвинеја-Бисао и имигрирал со своето семејство во Шпанија кога имал шест години. Сега има 17 години и тој е еден од најперспективните играчи на Барселона и голема надеж во светскиот фудбал.

Поврзани вести

ВИДЕО: Еврогол на третолигашкиот натпревар Љуботен-Зајас!

Слободен печат

Батум го напушти Шарлот, следна цел освојување на НБА титулата!?

Слободен печат

Докторот на Марадона: Горд сум на сè што направив, немам што да кријам!

Слободен печат

Најлош старт на Арсенал од 1981 година, Мурињо ќе му „пресуди“ на Артета!?

Слободен печат

Ѓоковиќ се приближува до рекордот на Федерер!

Слободен печат

ВИДЕО: Неверојатно, Меси постигна скоро ист гол како Марадона!

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian