9 C
Скопје

„Фараоните“ не се залетуват: Македонија е потежок противник од Чиле

Ракометната репрезентација на Македонија денеска (18 ч.) ја очекува вториот натпревар на Светското првенство и тоа против домаќинот Египет.

Амбициозниот домаќин во првото коло го совлада Чиле со 35:29, а за вечерашниот дуел ќе биде посилен и за капитенот Ахнед Елахмар, но и покрај тоа се внимателни во најавите пред натпреварот.

– Се подготвувавме за натпревар против Чешка, а во последните моменти моравме да мислиме на Македонија. Станува збор за сериозен противник кој ќе ни пружи даелу поголем отпор од Чиле. Ова ќе биде тежок натпревар, клучен за пласман во наредната фаза – изјави голманот на Египет, Карем Хендави, кој по завршуваљње на Мундијалот ќе се пресели во Еурофарм Пелистер.

Прочитајте и...  Кој ќе го победи Бруклин, Грифин им се приклучи на Дурент, Ирвинг и Харден

Поврзани вести

Филиповски повеќе не е тренер Партизан

Слободен печат

АТП му честита на Новак со фотографија од него и сопругата во кревет

Слободен печат

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Слободен печат

Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

Слободен печат

Европските медиуми го одбележаа историскиот успех на Ѓоковиќ, признание дојде и од Швајцарците

Слободен печат

Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Остави Коментар