Фабијан Руиз станува „светец“

Фабијан Руиз четири години го носеше дресот на Наполи/фото: EPA-EFE/Alessandro Di Marco

Францускиот шампион ПСЖ го договори трансферот на Фабијан Руиз од Наполи кој треба да ја засили средината на теренот.

Двата тима се договорија за отштетата, таа ќе изнесува 25 милиони евра, а Шпанецот со „светците“ ќе потпише петгодишен договор. Првично Наполи бараше 30 милиони евра, додека ПСЖ нудеше 10 милиони помалку, но на крајот пресуди желбата на фудбалерот да се пресели во Париз и двата тима се најдоа на средина.


Руиз претходно ги договори личните услови со францускиот тим и ќе инкасира по шест милиони евра годишно.

Фабијан Руиз во Наполи пристигна од Бетис во 2018 година и за итлаијанскиот тим одигра 125 натпревари и даде 18 гола. Руиз има и 15 настапи за репрезентацијата на Шпанија и има постигнато еден гол.

Видео на денот