ФА Куп: Манчестер јунајтед го слави Хуан Мата! (ВИДЕО)

Фудбалерите на Оле Гунар Солскјер во следната фаза ќе играат со подобриот од пресметката помеѓу екипите на Ватфорд-Транмере Роверс.

„Црвените ѓаволи“ се пласираа во наредното коло од ФА купот, откако со 1:0 на својот „Олд Трафорд“ го совладаа Вулверхемптон во повторениот натпревар.

Манчестер јунајтед имаше шанса преку Џејмс на стартот од натпреварот, додека гостите се заканија преку Хименез кој ја исфрли пола противничка одбрана, но не шутираше најдобро.

Постигнаа гостите погодок преку Нето, но беше поништен после гледањето на ВАР снимката, а до крајот на првото полувреме непрецизни беа уште Мата и Марсијал кај Јунајтед.

Во вториот дел фудбалерите на Оле Гунар Солскјер беа поконкретни и подобри, а после една грешка во одбраната на Вулверхемптон, Јунајтед дојде до победнички гол.

Шпанскиот интернационалец Мата иако не важи за многу брз фудбалер, во овој случај искористи една контра и со лоб удар го измами голманот за поставување на конечниот епилог.

Прочитајте и...  Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

На спротивната страна Рубен Невеш имаше добар удар, но промена на резултатот немаше, па така Манчестер јунајтед се пласираше во 1/16 финалето.

Фудбалерите на Оле Гунар Солскјер во следната фаза ќе играат со подобриот од пресметката помеѓу екипите на Ватфорд-Транмере Роверс.

Прочитај повеќе

Шансите за Ливерпул да дојде титулата се продолжуваат: Премиер лигата повторно одложена

Слободен печат

Дрогба поради скандалозниот предлог: Африка не е лабораторија за тестирање!

Слободен печат

Коронавирусот го нокаутира боксот: Одложен мечот помеѓу Џошуа и Пулев

Слободен печат

Игра за 100 евра, а сега го купи својот клуб и го спаси од банкрот!

Слободен печат

Што се случува кога навивач на Интер ќе се погледне во огледало? (ВИДЕО)

Слободен печат

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат