Tag : фа куп

Спорт Фудбал

Обамејанг ја спаси сезоната за Арсенал, му го донесе ФА купот (ВИДЕО)

Слободен печат
Заслугите за рекордниот 14. трофеј во ФА Купот, а прв за менаџерот Микел Артета, му припаѓаат на двојниот стрелец Пјер-Емерик Обамејанг. Одличниот напаѓач два пати...
Спорт Фудбал

Рекордното засилување на Јунајтед им ги искина нервите на навивачите, погледнете што прави Мегваер (ВИДЕО)

Слободен печат
Хари Мегваер минатото лето стана најскап светски дефанзивец откако за сума од 87 милиони евра од Лестер премина во Манчестер јунајтед. Тој веднаш стана капитен...
Спорт Фудбал

Челси е противникот на Арсенал во битката за ФА купот (ВИДЕО)

Слободен печат
Екипата на Челси ќе игра против Арсенал во финалето на ФА купот откако во полуфиналето го совлада Манчестер јунајтед со 3:1. „Сините“ беа подобар противник...
Спорт Фудбал

Гвардиола „одлепи“ на дуелот со Арсенал, зборуваше со столчето (ВИДЕО)

Слободен печат
Екипата на Арсенал е првиот финалист во ФА купот откако вчеравечер со 2:0 го совлада Манчестер сити.  Јунак на „топчиите“ беше Пјер-Емерик Обамејанг кој ги...
Спорт Фудбал

ФА куп: Арсенал во финалето, Обамејанг блескаше на „Вембли“! (ВИДЕО)

Слободен печат
„Топчиите“ се првите финалисти во ФА купот откако вечерва на „Вембли“ стадионот со 2:0 беа подобри од Манчестер сити. Најзаслужен за победата на Арсенал беше...
Спорт Фудбал

ФА куп: Челси против Јунајтед, а Арсенал ќе игра со Сити

Слободен печат
Познати се сите патници во полуфиналето на ФА купот, на последниот четвртфинален натпревар Манчестер сити ја оправда фаворитската улога против Њукасл (0:2). Првиот гол на...
Спорт Фудбал

ФА куп: Лампард го надмудри Роџерс! (ВИДЕО)

Слободен печат
Познат е и третиот полуфиналист во ФА купот, денеска составот на Челси на гости со 0:1 го елиминираше Лестер сити. На „Кинг пауер“ стадионот единствениот...
Спорт Фудбал

Арсенал во финишот обезбеди полуфинале на ФА купот (ВИДЕО)

Слободен печат
„Топчиите“ успеаја да се пласираат меѓу најдобрите четири екипи сезонава во ФА купот откако денеска во четвртфиналето го елиминираа Шефилд јунајтед. Арсенал стекна предност во...
Спорт Фудбал

Јунајтед во продолжението го скрши отпорот на Норич за полуфинале во ФА купот

Слободен печат
Фудбалерите на Норич со играч помалку одолеваа на нападите на Манчестер јунајтед и успеаја да останат непоразени во регуларниот дел од натпреварот. Иако во првото...
Спорт Фудбал

Руни: Манчестер јунајтед направи една голема грешка

Слободен печат
Еден од поранешните играчи на клубот од „Олд Трафорд“ Вејн Руни верува дека е направена голема грешка со отказот на Луј Ван Гал после две...