Европската Унија ќе и даде 6 милијарди евра на Турција за бегалците

Европската Унија оддели шест милијарди евра, ветени за бегалците во Турција, според договорот склучен во 2016 година.

Од Европската Комисија истакнале дека досега се дистрибуирани 2.7 милијарди евра. Другата преостаната сума од 4.3 милијарди евра, веќе е договорено да се исплати преку агенците кои помагаат во реализирање на договорот.

Во замена за финансирањето и другите работи, Анкара во 2016 година се согласи да ги спречи мигрантите и бегалците кои се обидуваа да стигнат до Европските земји.

Последните месеци Анкара ја повика Европската Унија, да ги зголеми своите фондови, додека се жалеше дека ветуваните пари не се предадени и се закани дека ќе ги отвори портите за бегалците.

Турција е земјата со најголем број на бегалци во светот. Таа држи 4 милиони бегалци во своите граници, вклучувајќи ги тука и 3.6 милиони кои се со потекло од Сирија.

Прочитајте и...  Поскоро да се формира владата, а економијата да биде приоритет, апелира Стопанската комора на северозападна Македонија

Прочитај повеќе

На вчерашните протести во Белорусија уапсени биле уште 700 демонстранти

Слободен печат

Брнз: Охридскиот рамковен договор – важна пресвртница што и помогна на државата да ги премости етничките поделби

Слободен печат

Помпео при посетата на Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и другите економии

Слободен печат

Тито Петковски: ДУИ сака да го делегимитира Заев

Велешкото езеро Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјава

Слободен печат

Нухиу – Отвеј: Поддршка за успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сијарто апелира ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Слободен печат

Сите кои земаат пензија во Еуростандард банка најдоцна до 21 август да достават известување до банката преку која сакаат да им се врши исплата на пензијата

МИА Агенција

Драма во Минск: Вооружени лица влегле во канцелариите на „Убер“ и „Јандекс“, на вработените им забраниле да излезат

Слободен печат

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот

МИА Агенција

Ејуп Рустеми: Стопиран е платниот промет преку Пошта

Весна Дамчевска

Ахмети: Разговорите за формирање влада продолжуваат, ДУИ е фактор на стабилност за државата

МИА Агенција