5 C
Скопје

Tag : бегалци

Вести Македонија Слајдер

БИРН: Најмалку 130 деца од Западен Балкан се заглавени во кампови во Сирија, 20-ина од Македонија

Слободен печат
Најмалку 130 деца од Западен Балкан сè уште се наоѓаат во бегалски кампови низ Сирија, што беа подигнати по падот на терористичката Исламска држава (ИД),...
Вести Регион

Јохансон: Во решавањето на мигратската криза во БиХ мора да учествува целата држава

Слободен печат
Европската комесарка за внатрешни работи Илва Јохансон денеска во Сараево изјави дека ЕУ останува силен и сигурен партнер на БиХ во развојот на структурите за...
Вести Свет

ИОМ бара итно запирање на насилството врз мигрантите на надворешните граници на ЕУ: Состојбата е алармантна

Слободен печат
Меѓународната организација за миграција (ИОМ) ги повика Европската унија и земјите-членки да преземат итни мерки за запирање на насилството врз мигрантите и бегалците, вклучувајќи ги...
Вести Регион

Папа Франциск: Драматично на балканската рута, да ги заштитиме децата без придружба

Слободен печат
Папата Франциск денеска побара од властите во земјите низ кои минуваат мигрантите да посветат посебно внимание на илјадниците малолетни лица без придружба, предупредувајќи на драматичната...
Вести Свет

Огромен пад на бегалци од Северна Кореја

Слободен печат
 Регистриран е голем пад на бројот на Севернокорејци кои бегаат во Јужна Кореја откако Пјонгјанг ја затвори границата поради пандемијата на коронавирусот, соопшти Министерството за...
Вести Свет

ОН: Поради пандемијата лани имало два милиона помалку бегалци

Слободен печат
Бројот на бегалци во светот во првата половина од 2020 година е намален за два милиона луѓе поради пандемијата со Ковид-19  и затворените меѓудржавни граници,...
Вести Регион Слајдер

ЕУ планира да потроши стотици милиони евра следната година за да им помогне на бегалците што живеат во Турција

И.И.
 Европската унија планира да потроши стотици милиони евра следната година за да им помогне на бегалците што живеат во Турција. Голем дел од нив побегна...
Вести Свет

Кам-бек на раселените во Нагорно-Карабах: Над 9.000 Ерменци се вратиле во нивните огништа

Слободен печат
Од Ерменија во Нагорно-Карабах досега се вратиле 9.000 бегалци кои биле придружувани од руските мировници, јави агенцијата ТАСС. Како што објави руското Министерство за одбрана,...
Вести Свет

Асад: Санкциите на западните земји ги поткопуваат нашите напори за враќање на бегалците

Слободен печат
Сириската Влада работи на подготовката за враќање на милиони бегалци кои ја напуштија земјата поради граѓанската војна, но западните санкции ги поткопуваат напорите на државните...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Илјадници лица бегаат од Етиопија во Судан, меѓу нив и војници

И.И.
Илјадници лица кои бегаат од конфликтот во Тиграј се упатиле преку границата кон соседен Судан, кој веќе прими околу 11.000 бегалци од таа северна етиопска...