Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Луис Назарио да Лима Роналдо за многумина е најдобриот напаѓач на сите времиња.

Иако често го вбројуваат како еден од најдобрите фудбалери во историјата, огромен број на фанови и на експерти немаат дилема, „Роналдо. Вистинскиот Роналдо, Бразилецот“ е најдобриот напаѓач на сите времиња.

Бразилецот беше неверојатен, играше фудбал на неверојатен начин, беше побрз од противниците, размислуваше побрзо и беше совршен „пакет“ на техника, брзина и реализација.

Луис Назарио да Лима Роналдо со неполни 18 години пристигна во Европа, прва станица му беше ПСВ Ајндховен по што се сели во Барселона каде остана само една година.

Нерешителноста на управата на каталонците дали да му ги исполми барањата и да му понуди нов подобар договор, ја искористи Интер кој го донесе во своите редови.

Доаѓањето во тогаш најсилната фудбалска лига во светот му донесе само проблеми, поточно повредите го попречија да го покаже целиот свој раскошен талент иако имаше повремени блесоци.

Прочитајте и...  Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Како изгледаше кога Роналдо доминираше на фудбалските терени и како ги понижуваше елитните дефанзивци погледнете во видеата:

 

Прочитај повеќе

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат

Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Слободен печат