ЕУ му се закани со санкции на Лукашенко

Доколку не почне директен дијалог со опозицијата и не престане да користи насилство врз демонстрантите против белорускиот претседател, Александар Лукашенко, ќе бидат воведени санкции, се закани денеска Европската унија.

„ЕУ ги повикува белоруските власти да побараат мирно и демократско решение за кризата преку поширок национален дијалог … и го поддржува планот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да посредува во дијалогот”, заклучи Советот на министрите за надворешни работи на Унијата по денешниот состанок во Луксембург.

На почетокот на октомври лидерите на ЕУ воведоа санкции против 40 белоруски функционери, кои ЕУ ги смета за одговорни за насилството врз мирните демонстранти, опозициските претставници и новинарите и за „недоличното однесување” за време на претседателските избори летово.

Лукашенко не е на списокот на санкции на ЕУ, но тоа може да се смени

Според официјалните резултати, Лукашенко убедливо победи на изборите на 9 август и го освои шестиот мандат, но опозицијата смета дека изборите се украдени.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Српските власти откриваат детали за контејнерот на смртта, мигрантите од Шид стигнале до Парагвај

Министрите на ЕУ денеска повторија дека претседателските избори во Белорусија ниту беа слободни, ниту фер, и дека Лукашенко нема демократски легитимитет, па затоа ги поддржаа повиците за повторување на тие избори.

Поврзани вести

Ердоган продолжи со критиките кон Макрон: Првиот човек на Франција е изгубен

Слободен печат

Заев: Имаме одличен договор со Бугарија кој треба да продолжиме да го реализираме

Слободен печат

Здравствениот систем кревок, вирусот незапирлив

Слободен печат

Втор круг од парламентарните избори во Литванија: Победниците ќе се соочат со кризата предизвикана од пандемијата

Слободен печат

Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон германскиот институт „Роберт Кох“

Слободен печат

Во Косово има 186 новозаразени и две нови жртви од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар