ЕУ: Албанија за катастрофалниот земјотрес беше помогната на ист начин како да е земја-членка

Според финалниот извештај, кој денеска го презентираше министерот Бленди Чучи, материјалната штета од катастрофалниот земјотрес знесува 985.074.906 евра.

Aмбасадорот на делегацијата на Европската унија во Албанија, Луиџи Сореца, кој присуствуваше на презентацијата на финалниот извештај за проценката на штета од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија, рече дека земјата добила помош како да е земја членка на ЕУ.

– По 26 ноември се соочивме со неколку фази и Албанија беше помогната на ист начин како да е земја-членка на Европската унија, рече Сореца.

Изрази солидарност за природната непогода и додаде дека е горд на досегашната работа.

– Всушност во домот на Европа, во оваа просторија се собравме два дена по земјотресот и бевме шокирани од трагедијата од 26 ноември. Сега сме повторно тука за кратко време. Треба да бидеме горди што целата оваа работа се прави за обнова на Албанија. Ние сме горди на солидарноста и помошта што ја даваат земјите од ЕУ, рече Сореца.

Прочитајте и...  Виенски институт: На сите земји од ЈИЕ и централна Европа им се заканува рецесија

Евроамбасадорот истакна дека ЕУ ќе биде на страната на Албанија.

– По земјотресот, ЕУ ќе биде покрај Албанија. Ниту една земја не е 100 отсто подготвена да се соочи со природни непогоди, а на Албанија и недостасува инфраструктура. Затоа, овој извештај беше потребен. Објавувањето на овој извештај нè носи во третата фаза, фаза на реконструкција и неговото објавување е соодветна одлука на Владата, оцени тој.

Нагласи дека извештајот за проценетата штета ќе се користи за да се добие потребната помош од донаторската конференција, што ќе се одржи во Брисел на 17 февруари, а со која ќе претседава шефица на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен.

Според финалниот извештај, кој денеска го презентираше министерот Бленди Чучи, материјалната штета од катастрофалниот земјотрес знесува 985.074.906 евра.

Прочитајте и...  Германија ја користи стратегијата на Јужна Кореја во борбата против коронавирусот

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат