Ердоган: Терористите добија поддршка од цел Запад

Турскиот претседател Реџеп Тајип Етдоган денеска ги обвини западните земји дека „застанале на страната на терористите” наспроти Турција, која ја критикуваат за воената операција на Анкара против сириската курдска милиција Сили за заштита на народот (ЈПГ).

– Целиот Запад застана на страната на терористите и нè нападнаа сите заедно. Вклучително и земјите од НАТО и од ЕУ. Сите! – потенцираше Ердоган во обраќање во Истанбул.

Турција, на 9 октомври почна офанзива против курдските милиции во Сирија, наречена „Извор на мирот”. Воената интервенција наиде на голема меѓународна осуда, посебно што ЈПГ беа сојузници на САД во борбата против терористичката исламска држава.

– Сметав дека сте против тероризмот. Кога почнавте да работите заедно со терористи, праша денеска турскиот претседател. Силите за заштита на народот да не станале член на НАТО, а јас да не сум предупреден за тоа: – праша иронично Ердоган.

Прочитајте и...  Јанушев: По 15 јули ќе го донесеме Законот за проверка на имот на политичарите (ВИДЕО)

Анкара постојано објаснува дека офанзивата во Сирија е со цел да се создаде безбедносна зона, со која ќе се оддели турската граница од териториите контролирани од курдските борци.

Прочитај повеќе

Убиен ирачкиот политички аналитичар Хишам ал Хашеми

Слободен печат

Тагесшау: Свињите и кокошките не можат да се заразат со коронавирусот

Слободен печат

Кери Лам: Законот за Хонгконг не е толку црн како што изгледа

Слободен печат

Сè погласна европска поддршка за коалицијата предводена од СДСМ

Студија: Шпанија е далеку од колективен имунитет

Слободен печат

Ибрахим: Со рушењето на груевизмот, почна нормализацијата на државата и еднакви права за сите етнички заедници

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вооружениот маж што упадна во резиденцијата на Трудо се соочува со 22 обвиненија

Слободен печат

САД укинуваат визи за студенти кои учат на далечина

Слободен печат

Евакуација на 1,3 милиони луѓе поради обилни дождови во Јапонија

Слободен печат

Земјотрес од 6,6 степени во Индонезија

Слободен печат

Нов Зеланд ограничува места на меѓународни летови

Слободен печат

Партиите имаат уште 6 дена да ги претстават изборните понуди пред граѓаните

Слободен печат