Tag : запад

Вести Регион

Вучиќ: Ставовите на западните сојузници за решавање на косовското прашање ќе бидат усогласени

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека ставовите на западните сојузници за решавање на косовското прашање ќе бидат усогласени, но тој не знае во која...
Вести Македонија

„Седма сила“: ЕУ и НАТО се сет од западни вредности, а не само геостратешки опции!

Љубиша Николовски
Да си членка на НАТО и на ЕУ не е доволно да се залагаш декларативно, туку политичките субјекти поединечно треба да се залагаат и за...
Вести Свет

Ишингер: Постои опасност од нова голема војна

Слободен печат
Шефот на Минхенската безбедносна конференција Волфганг Ишингер предупреди на опасност од нова голема војна. Тој во емисијата „Велтшпигел” на германскиот јавен сервис АРД истакна дека...
Вести Свет

Путин до офицерите: Новото руско оружје е без конкуренција

Слободен печат
Претседателот на Русија, Владимир Путин, денес рече дека новото руско оружје нема да има конкуренција во светот, но и дека Русија нема никому да се...
Вести Свет

Горбачов: Нуклеарното оружје му носи на светот колосална опасност

Слободен печат
Поранешниот советски лидер Михаил Горбачов предупреди дека сегашната тензија меѓу Русија и Западот го доведува цел свет во „колосална опасност” од можен нуклеарен судир и...
Вести Регион

Швајцарски весник: Западот губи на Балканот

Слободен печат
Европската Унија повеќе не нуди уверлива перспектива за проширување на Балканот. Тоа го намалува влијанието на Западот, а го засилува влијанието на другите земји, пишува...
Вести Свет

„Економист“ за Путин: Западот треба да го следи неговиот пример

Слободен печат
Магазинот „Економист“ ги анализираше успесите на претседателот Владимир Путин на светски план во последните пет години и ги повика државите од Западот да го земат...
Вести Регион

Ердоган: Терористите добија поддршка од цел Запад

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Тајип Етдоган денеска ги обвини западните земји дека „застанале на страната на терористите” наспроти Турција, која ја критикуваат за воената операција на...
Колумни

Исток нè отпиша, Запад не нè запишуе

Иво Антов
Може ли во овие Ви-Ар времиња човек воопшто да се снајде низ ходниците меѓу дигиталните облаци и да го пронајде вистинскиот систем на вредности. Одговорот...
Вести Свет

РУСИЈА СО ПОРАКА ДО ЗАПАДОТ: „Денот Д“ не беше одлучувачки за крај на Втората светска војна

Слободен печат
Иако светските лидери денеска се собраа во Портсмут да им оддадат почит на ветераните на десантот на Нормандија, третирајќи го тоа како настан поради кој...