Елон Маск ги возбуди и Србите и Хрватите: Родителите на Тесла се Срби, ама е роден во Хрватска

Елон Маск, извршен директор на „Тесла“ /Фото: EPA-EFE/ALEXANDER BECHER

Извршниот директор на компанијата „Тесла“, Елон Маск, на својот профил на Твитер напиша дека научникот Никола Тесла е роден во Хрватска од Српски родители, што предизвика бурни реакции на социјалните мрежи.

Тој коментираше на објавата дека во Хрватска пораснале бројките на продадени автомобили на „Тесла“. Маск, кој е познат за неговите контроверзи ставови, е еден од најбогатите луѓе во светот.

Видео на денот