ЕЛМАС „ДИЈАМАНТУ“: Македонија слави голема победа над Словенија! (ВИДЕО)

Во седмиот натпревар од квалификациите за пласман на ЕП 2020, македонската фудбалска репрезентација славеше со 2:1 против Словенија, важен триумф што остава во трка за една од првите две позиции кои водат на континенталниот собир.

Во првите пет минути почетно тестирање на двете страни обидувајќи кој прв да ја има повеќе контролата на топката, сеуште чекајќи ја првата сериозна шанса.

Во 13 минута гостите се обидоа преку Иличиќ, но неговиот удар заврши покрај голот на Димитриевски кој немаше потреба да реагира.

Како што и се најавуваше голема борба на средниот ред, со доста фаули, се играше отворено на двете страни.Во 18 минута првиот наш удар кон голот на Облак го имаше Елмас од околу 15 метри, но право во рацете на голманот на Атлетико Мадрид.

Прочитајте и...  Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Во 22 минута продолжија опасните налети на Македонија, Николов од околу 20 метри испрати силен удар, но право во голманот Облак.

До крајот на првото полувреме не се случуваше ништо позначајно, иако во одредени имаше тензични и вербални дуели,секако сето тоа во жарот на борбата за секоја топка. Во судиското надополнување еден крајно сомнителен момент, Елмас постигна гол за голема радост на трибините, но беше поништен поради офсајд. Бурно се реагираше од сите страни, од играчите до холандската судиска тројка која на крајот не ни додели водство и на пауза се замина без голови (0:0).

Сето нервоза и лутина исчезна само пет минути од вториот дел, Пандев убаво го проигра Елмас кој на еден убав начин ја затресе мрежата на Облакза водство од 1:0. Во 67 минута Иличиќ кој што воглавно беше главна опасност по нашиот гол, имаше еден силен удар, но Димитриевски прекрасно одбрани.

Прочитајте и...  Иноваторот Ангелков: Работиме на 20 респираторни машини кои ќе помагаат при дишење во болниците

Не така долго, после излегувањето на Пандев кој беше бурно поздравен дојде и вториот погодок, во контранапад, Адеми прекрасно го пронајде Елмас кој излезе еден на еден со Облак и беше подобар за зголемување на позитивата. Во 78 минута Несторовски се најде во убава можност и тој да се запише во листата на стрелците, но само милиметри покрај десната статива..Во финишот Словенија само го ублажи поразот преку Иличиќ од пенал.

Квалификации ЕП 2020

Група „Г“, 7. коло

Национална арена „Тодор Проески“ – Скопје, гледачи: 16.500

Македонија-Словенија 2:1 (0:0)

Елиф Елмас 50`, 68`/Иличиќ 90`

Македонија: Димитриевски, Ристевски, Адеми (Тошевски 78`), Муслиу, Алиоски, Пандев (Тричковски 66`), Ристовски (Зајков 81`), Николов,Спировски, Елмас, Несторовски.

Прочитајте и...  Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Прочитај повеќе

Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Слободен печат

Можев да бидам како Меси и Роналдо, ама не сакав

Слободен печат

Конте има супер играчи, но и најлоши резерви во Серија А

Слободен печат

Андонова потпиша нов договор со Леванте

Слободен печат

Милосављев до Периќ: Најдобриот голмански тренер, ментор и животен учител!

Слободен печат

Официјално закажани првите мечеви, повторно Премиер лига од 17 јуни!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Човекот кој го „пензионираше“ Тајсон, сега работи како шумар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Слободен печат

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат