Една работа во спалната соба ја гаси страста меѓу партнерите: Новите генерации сѐ помалку уживаат во интимноста

Фото: Пекселс/cottonbro-studio

Уживањето во интимните моменти може да биде нарушено од различни причини, како неочекувано пристигнување на некого или ѕвонење на телефонот. Но, според терапевтот за односи, друга работа може значително да влијае на динамиката на страста.

Според д-р Карен Гарни, дефектите во посветеноста не се нужно виновни на едниот или другиот партнер, туку може да бидат нешто неочекувано, на пример вашето домашно милениче, пренесува „Дејли стар“.

– Интимните односи стануваат попредизвикувачки од кога било – тврди психологот д-р Карен Гарни – при што секоја генерација покажува помала посветеност од претходната.

Влијанието на трендовите и начинот на живот е само еден сегмент кој ги обликува интимните односи. Во кревет треба да ги чувствувате своите и сетилата на партнерот, да уживате и да го ослободите телото и желбите. Но, за жал, работите не се секогаш толку едноставни.

Фото: Пекселс/cottonbro-studio

Д-р Гарни истакнува дека дозволувањето на домашните миленици да останат во спалната соба е една од најчестите грешки што ги прават паровите кога се во прашање интимните односи. Љубопитна мачка или заштитно куче може да дејствува како „голем убиец на расположението“ за многу парови. Иако луѓето ги имаат кучињата како домашни миленици околу 30.000 години, а мачките околу 10.000 години, терапевтот нагласува дека треба да има некаква граница.

Не е изненадување што миленичињата можат сериозно да го одвлечат вниманието во спалната соба, според д-р Гарни. Таа додаде: „Никој навистина не сака да мора да води сметка за трето лице во собата – добро, освен ако не сакате трето лице во собата“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот