Дваесет цитати на Лав Николаевич Толстој: Најголемиот романсиер на светската литература!

Како мислител и писател, Лав Николаевич Толстој имал многу силно влијание врз Русија од неговото време. Додека бил уште жив, тој стекнал бројни следбеници, а неговите идеи ги прифатиле читателите ширум светот. Неговите дела неизмерно ја збогатија руската и светската литература.

Толстој важи за еден од најголемите романсиери во историјата на светската литература. Неговите идеи биле толку екстремни, а погледот кон светот бил толку отворен, што во времето на неговата смрт се формирал круг на следбеници кои создавале колонии и го практикувале неговиот начин на живот.

Затоа погледнете неколку цитати од овој голем писател:

 • Нема Бог за оној што не знае како да го носи во себе.
 • Ако е: колку глави – толку умови, тогаш: колку што има срца – толку многу љубов.
 • Се плашиме само од она што го сакаме.
 • Тешко е да се познава Бог, но тоа не значи дека Тој не постои, тоа е знак на Неговото величество и на нашата слабост.
 • Честопати слушаме како младите велат: Не сакам да живеам со причина за друг, сакам да размислувам за себе. И, зошто да размислиме за она што е познато? Земете што е готово и продолжете понатаму. Тоа е силата на човештвото.
 • Дајте повеќе одмор на јазикот отколку на рацете.
 • Добрината се спротивставува на сè, и самата е неодолива.
 • Зборувајте само за она што ви е јасно, инаку молчете.
 • Единствениот начин на кој љубовта не му е важна на мажот е да се ожени.
 • Лична среќа не е можна надвор од општеството, исто како што животот на растението не е можен ако се искорени од земја и се фрли на неплоден песок.
 • Луѓето се поделени во два вида: некои мислат прво, потоа зборуваат и дејствуваат, други прво зборуваат и дејствуваат, па дури потоа размислуваат.
 • Мозокот на невработен човек е омиленото живеалиште на ѓаволот.
 • Не треба да се срамите од каква било работа, дури и од најодвратната; треба да се срамите само од празен живот.
 • Никогаш не вознемирувајте друг со тоа што можете да го направите сами.
 • Разумот не ме научи на ништо; сè што знам ми даде, го откри моето срце.
 • Задоволствата на богатите ги создаваат солзите на сиромашните.
 • Човечката злоба секогаш започнува од беспомошност.
 • Повеќето мажи бараат од своите жени доблести на кои тие самите не се придржуваат.
 • Сите мисли што имаат големи последици се едноставни.
 • Сите среќни семејства се како едни со други, секое несреќно е несреќно на свој начин.
Прочитајте и...  Вилијам и Кејт бараат слугинка: Платата предизвика лавина коментари

Поврзани вести

ВИДЕО: Општа тепачка на летот за Порторико: Жена предизвика тепачка поради кавга околу заштитните маски

Слободен печат

Никол Португалски провоцира: Дали пораките и фотографиите од нејзиниот Инстаграм се упатени кон Бред Пит?

Слободен Печат

ФОТО: Таа е една од омилените дами во Холивуд, а нејзиниот љубовен живот секогаш интригира – Можете ли да ја препознаете славната актерка?

Слободен печат

ВИДЕО: Селин Дион ја доби својата прва филмска улога

Слободен печат

Никол Кидман: „Не сакам моите деца да користат Инстаграм бидејќи и јас не го разбирам“

Слободен Печат

Остави Коментар