ДСЗИ: Извршени над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот превоз

ДСЗИ, посочи Сотирова Бухова, има ингеренции да контролира колку пати и кој врши дезинфекција на автобусите, комбињата и такси службите.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат во овој период има направено над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот и додека беше во функција во оние општини меѓуградскиот автобуски сообраќај, изјави директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Иринка Сотирова Бухова, одговарајќи на новинарско прашање за инспекцискиот надзор во јавниот сообраќај во Скопје.

ДСЗИ, посочи Сотирова Бухова, има ингеренции да контролира колку пати и кој врши дезинфекција на автобусите, комбињата и такси службите.

Одговарајќи на новинарско прашање како се заразиле полицајците во Охрид, Сотирова Бухова, рече дека епидемиолошката анкета се уште е во тек и кога ќе заврши во целост ќе имаме поконкретни информации од каде и кога почнала инфекцијата.

– Имаме седум позитивни од споменатите лица и 39 контакти, плус се уште се вршат епидемиолошки анкети за контактите на овие лица во Скопје. Во однос на прашањето како, кој е нултиот меѓу нив, ќе покаже епидемиолошката анкета – изјави Сотирова Бухова.

Прочитајте и...  ЦИВИЛ најостро го осудува експлицитниот говор на омразата на Неделковски

Прашана за тоа што ќе преземе инспекторатот за наездата на лебарки во време на епидемија, Иринка Сотирова Бухова, рече дека Државниот санитарен и здравствен инспекторат оваа контрола ја врши исклучиво во објекти под нивна надлежност, како сите јавни и приватни здравствени установи, школи, градинки, рекреативни центи и објеки од услужни дејности.

– Во објектите во кои вршиме инспекциски надзор, па и во однос на дезинфекција, дезинсекција и дератизација апсолутно се почитува законски пропишаниот рок, еднаш во шест месеци од институција која е со сертификат. Во овој период на ковид состојба дезинфекција и дезинсекција се врши по алгоритам и протоколи воспоставени од Комисијата за заразни болести, односно на дневна основа, изјави Сотирова Бухова.

Прочитајте и...  Рударски гигант со експлозив уништи 46.000 години стари пештери на Абориџините

Прочитај повеќе

ФБИ ќе и помата на локалната полиција во Вашингтон за време на протестите

Слободен печат

Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Слободен печат

„Претседателе немојте да се криете“: Америка гори, Кина трие раце и порачува „Уживајте во глетката“

Слободен печат

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија го доживува вториот пик

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Овој човек е ноќна мора за „Твитер“ и „Фејсбук“: Трамп потпиша нов налог кој се заканува на доминацијата на технолошките гиганти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пленковиќ ги откри носителите на листи на ХДЗ на престојните избори

Во Србија се ближи крајот на епидемијата, паѓа бројот на новозаболени

Слободен печат

Шведскиот производител на камиони планира да скрати илјадници работни места

Слободен печат

Во Шпанија во последните 24 часа нема ниту еден починат од коронавирусот

Слободен печат

Белата куќа ја прозва Антифа и апелираше да се почитува редот и законот во земјата

МИА Агенција

Демократски сојуз: Само со железна дисциплина можеме да се заштитиме себеси и останатите

Слободен печат