Tag : инспекција

Вести Скопје

ДСЗИ: Извршени над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот превоз

Слободен печат
Државниот санитарен и здравствен инспекторат во овој период има направено над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот и додека беше во функција во оние општини...
Вести Македонија Слајдер

Затворени 14 угостителски објекти во Тетово, Охрид и Струмица, вкупно спроведени 2.895 надзори

Слободен печат
Инспекцискиот совет продолжува со редовно спроведување на инспекциските состојби. -Во период од 12 до 18 мај спроведени се 2.895 вонредни инспекциски надзори од страна на...
Вести Македонија Слајдер

Објекти во Тетово, Врапчиште и Гостивар работат за време на полицискиот час

Слободен печат
Стојко Пауновски, директорот на Државен пазарен инспекторат на денешната прес-конференција истакна дека има објекти кои работа иако не е донесена нова одлука на Владата. -ДПИ...
Вести Економија Слајдер

Бектеши со порака до угостителите: Не ви се точни бројките, првин платете даноци – Ова не е време за уцени, инспекциите ќе продолжат

Слободен печат
Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од...
Вести Економија Слајдер

Пауновски: Осум илјади евра казна за правно лице доколку не ги врати цените од 11 март, одземање на стоката во корист на државата

Слободен печат
Директорот на пазарен инспекторат Стојко Пауновски на денешната прес-конференција одговори за цените на артиклите, особено за поплаките на цените на јужното овошје. -Највисоките цени се...
Вести Македонија Слајдер

Вонредна инспекција во компанијата „Еко клуб“ по информациите објавени од Град Скопје

Слободен печат
Министерството за животна средина и просторно планирање попладне соопшти дека по информациите објавени од Инспекторатот на Град Скопје за несоодветно третирање на медицинскиот отпад побаран...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Скопје ја губи битката со загадениот воздух, поради незаинтересираните инспектори

Скопје и оваа зима се гуши, а скопјани за загадувањето бараат одговорност од властите. Првиот чекор во борбата со загадувачите се редовните и вонредните инспекциски...
Вести Скопје

Засилени инспекциски контроли за „Black Friday“ во Скопје

Слободен печат
Град Скопје соопшти дека утре ќе ги засили инспекциските контроли околу шопинг центрите во Скопје, поучени од негативните искуства од минатите години за време на...
Вести Регион

Љајиќ за чудната бонбониера: Не ни е познато дека постои, ниту пак инспекцијата ја евидентирала

Слободен печат
Министерот за трговија на Србија, Расим Љајиќ вели дека не е запознат со случајот дека во продавниците во Србија постојат бонбониери кои се декларирани со...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Инспекторат: Штитениците добиваат терапија препишана по специјалистчки прегледи

Слободен печат
Државниот санитарен и здравствен инспекторат, ДСЗИ, изврши вонреден инспекциски надзор на КПД Охрид, откако во јавноста се обелодени дека штитеници од установата биле затекнати под...