22 C
Скопје

Драма пред Градското собрание во Виена: Маж се полеал со бензин и извикал „Алаху акбар“ (ВИДЕО)

Мажот е уапсен, нема детали за неговиот идентитет.

На влезот во Градското собрание во Виена еден маж се полеал со бензин и извикал „Алаху акбар“, пред да биде совладан од чуварите.

Портпаролот на полицијата Маркус Дитрих пренесе дека осомничениот со велосипед дошол пред собранието и канистерот бензин го истурил пред влезот во зградата, а потоа, според очевидци клекнал и почнал да се моли.

Чуварите во Собранието успеале да го совладаат пред да го запали истуреното гориво и го предале на полицијата која го уапсила.

Други детали за овој случај во центарот на Виена засега не се познати.

Поврзани вести

ДКСК: Најмногу пријави за непотизам, кронизам, клиентелизам и партиска поврзаност

Слободен печат

Заев за средбата Пендаровски – Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Слободен печат

Меѓаши: Добиваме дојави дека средношколците кои ја бојкотираат наставата се уценувани, загрозено нивното психо-физичкото здравје

Слободен печат

Родителите со ултиматум до МОН: Ако не ни одговорат до понеделник, одиме на протест

Михаило Донев

Ахмети се вакцинирал, Села е во пост-ковид период

Дестан Јонузи

Заев: Општинските власти да направат напори за отворање регионални центри за да се доближи местото на вакцинирање до граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар