24 C
Скопје

Доколку на Филипини се обидете да прошверцувате Ферари, тоа најверојатно ќе заврши вака (ВИДЕО)

Властите на Филипини се навистина немилосрдни кон измамниците, особено кон оние кои ја мамат државата при нелегален увоз на автомобили.

На таквите по правило им ги запленуваат автомобилите, ги уништуваат и уште им наплаќаат и солидни казни.

Последниот случај се однесуваше на едно Ферари 360 Модена, кое сопственикот го увезол и навел дека се работи „само“ за резервни делови, со цел да го избегне плаќањето на увозни такси и даноци.

Тој се обидел да ги измами цариниците така што отстранил неколку каросериски делови, но тоа не му успеало.

По државната интервенција со булдожер со директен пренос на ТВ куќата GMA News човекот остана „без деловите“.

Да потсетиме, минатата година филипинскиот претседател во едно „Антикорупциското возење“ наложи да се „срамнат со земја“ луксузни автомобили вредни 5,5 милиони долари.

Поврзани вести

Филипче: За пациентите со ХАЕ обезбедивме три различни терапии

Слободен печат

Еве како Мика Алексиќ воведувал 13-годишни девојчиња во неговиот предаторски свет: Сведокот Т. С. со потресни детали раскажа сè што слушнала и видела

Слободен Печат

Вербален дуел меѓу Вучиќ и Османи: Ако другите се срамат да ви кажат, еве јас ќе ви кажам – Србија не сака да ве викаме држава

Слободен печат

Се вакцинираше министерката за одбрана Радмила Шекеринска

Слободен печат

Заев: Смената на генерации е многу здрава, новата политика на СДСМ значи повисок економски стандард и поголема грижа за граѓаните

Слободен печат

Гебреисус: Сè уште е многу рано да се зборува за крај на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар