21.8 C
Скопје

Динамо Загреб ќе гради нов стадион вреден 60 милиони евра

Хрватскиот шампион Динамо Загреб, за кого настапуваат и македонските репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски го претстави проектот за нов стадион кој ќе има капацитет од 34.000 седишта, а неговата изградба треба да чини 60 милиони евра.

На најдобриот хрватски тим кој игра одлично во европските купови, а притоа заработува одлично и од продажбата на своите фудбалери, единствена замерка му се дава поради стадионот „Максимир“ чија состојба е катастрофална.

Поради тоа челниците на клубот го зголемија притисокот врз градот Загреб да го забрза проектот за изградба на стадионот кој ќе биде и дом на репрезентацијата. Клубот е подготвен заедно со градот да ја финансира изградбата на новиот „Максимир“ и денеска го претставија новиот стадион.
Новиот „Максимир“ треба да има капацитет од 34.000 седишта, а неговата изградба треба да чини 60 милиони евра.

Поврзани вести

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Слободен печат

Пандев: Им го отстапувам местото на помладите, треба повеќе вакви натпревари и повеќе искуство!

Слободен печат

Трстена: Така е во спортот, понекогаш не оди како што сакаме ние!

Слободен печат

Ангеловски ја имаше последната прес конференција како селектор на репрезентацијата!

Слободен печат

ВИДЕО: Холандија без грешка, Италијанците во осминафиналето против Австрија!

Слободен печат

ВИДЕО: Ти благодариме Пандев, и Снајдер со аплаузи за македонската фудбалска легенда!

Слободен печат

Остави Коментар