Дендиас: Нема да толерираме нецелосно усогласување на договореното со Северна Македонија

Ги продлабочуваме односите со Северна Македонија, но нема да толерираме појави на нецелосно усогласување и правилно толкување на договореното, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас во неговото обраќање во грчкиот Парламент, за време на расправата за буџетот за следната година, јави дописничката на МИА од Атина.

Шефот на грчката дипломатија говореше за сите аспекти на надворешната политика на Грција, а во однос на Балканот истакна дека земјата одново се поставува како силна и стабилна европска земја и како столб на стабилност.

– Практично ја поддржуваме интегративната перспектива на земјите од Западен Балкан, како главна оска на нашата политика. Ги продлабочуваме односите со Северна Македонија, во рамките на заемно корисната соработка, но имајќи јасно поставено на знаење дека нема да толерираме појави на нецелосно усогласување и правилно толкување на договореното – рече Дендиас.

Прочитајте и...  Статистиката на денот за бројот на новозаболени од утре ќе се соопштува до 15 часот

Прочитај повеќе

Австрија забрани употреба на хотелите за туризам

Слободен печат

Нови три смртни случаи од коронавирус во Србија

Слободен печат

Трипуновски ја повика Владата да помогне во пласманот на зелката

Слободен печат

Курти: Ова е најсериозната ситуација по војната во Косово

Слободен печат

Комерцијална банка објави замрзнување на кредитите

Весна Дамчевска

„Ронтис” додели 500 визари за здравствените работници во Велес

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Од денеска ние сме НАТО

Нетанјаху е во самоизолација

Слободен печат

КСС предлага намалување на платите за сите именувани и избрани лица

Слободен печат

Се бара решение за откупот на јагнињата и распределбата на хуманитарната помош во Дебар

Слободен печат

Столтенберг: Добредојдовте во НАТО

Слободен печат

Статистиката на денот за бројот на новозаболени од утре ќе се соопштува до 15 часот

Слободен печат