Tag : Дендиас

Вести Регион

Дендиас: Турција да го почитува меѓународното право

Слободен печат
Повлекувањето на „Оруч рејс” е позитивен, но прв знак, потребни се многу други опипливи знаци на почитување на меѓународното право, рече министерот за надворешни работи...
Вести Македонија Слајдер

Османи – Дендиас: Соработката меѓу соседите е апсолутно неопходна и претставува огромен бенефит за граѓаните

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамки на работната посета на Атина, оствари средба со неговиот грчки колега, Никос Дендиас, на којашто беше потенцирано...
Вести Македонија Слајдер

Османи ќе ја има првата официјална средба како МНР со грчкиот колега Дендиас

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска ќе ја има својата прва официјална средба како предводник на надворешната политика на земјава, со министерот за надворешни...
Вести Регион

Дендиас: Грција е секогаш подготвена за дијалог со Турција, но не под уцени и закани

Слободен печат
Грција е секогаш подготвена за дијалог со Турција, но дијалог во рамките на меѓународното право, а не дијалог под уцени и закани, ниту пак во...
Вести Регион

Дендиас: Секогаш се потпираме на европската солидарност

Слободен печат
Секогаш се потпираме на европската солидарност, тоа се вредностите на оваа заедница на народите, рече министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас пред почетокот...
Вести Регион

Мас: Германија и ЕУ се солидарни со Грција, потребна и волја од Турција

МИА Агенција
Овде сум со две пораки, првата дека Германија и целата Европска Унија се со Грција со чувство на солидарност и втората исто толку важна порака...
Вести Регион

„Оруч рејс” со непроменета позиција, Дендиас на средба со Помпео

Слободен печат
Турскиот брод „Оруч рејс”, утрово плови јужно од грчкиот остров Родос и југоисточно од Крит, во, како што смета официјална Атина, грчкиот континентален гребен, а...
Вести Македонија Слајдер

Средба Димитров-Дендиас: Зборувавме и за нашата ЕУ иднина, актуелните прашања во регионот и во светот

Слободен печат
Шефот на дипломатијата Никола Димитров објави на својот Фејсбук профил дека вчера за време на работната посета на Грција, во Атина имал средба со неговиот...
Вести Регион

Стабилноста во Медитеранот фокус на средбата на Дендиас и Лаја

Слободен печат
Стабилноста во Медитеранот, активностите на Турција, потребата за дијалог и деескалација на тензиите, беа во фокусот на разговорите на министрите за надворешни работи на Грција...
Вести Регион

Дендиас – Мас: Да запрат активностите на Турција во Источниот Медитеран

Слободен печат
Повик до Турција да запре со активностите во Источниот Медитеран и да го почитува меѓународното право испратија министрите за надворешни работи на Грција и Германија,...