7.9 C
Скопје

Дембеле и официјално во Атлетико Мадрид со крајот на сезоната

Фудбалерот на Олимпик Лион, Муса Дембеле, сезоната ќе ја доигра во Атлетико Мадрид.

Лидерот во Ла Лига, Атлетико Мадрид, експресно реагираше го заминувањето на Диего Коста и донесе нов напаѓач до крајот на сезоната, тоа е Муса Дембеле кој доаѓа од Олимпик Лион.

„Атлетико Мадрид и Олимпик Лион постигнаа договор за позајмица до крајот на сезоната. Дембеле ги помина медицинските прегледи пред да стане нов играч на шпанскиот тим“, стои во соопштението.


Атлетико Мадрид има можност на крајот од сезоната да го откупи договорот на Дембеле со францускиот тим за сума од 33 милиони евра. Французинот професионалната кариера ја започна во Фулам, а играше и за Селтик пред да пристигне во Олимпик Лион во 2018 година.

Прочитајте и...  Капитенот на Аталанта се сели во Севиља

Поврзани вести

Червар: Ова не е неуспех за мене, ова е реалноста

Слободен печат

Македонија ЃП остана без Абдул Басит, напаѓачот потпиша за тунискиот шампион

Слободен печат

Федерер само на еден начин може да ги победи Ѓоковиќ и Надал

Слободен печат

Катастрофалното второ полувреме ги остави Хрватите без четвртфинале

Слободен печат

Е. Пелистер подобар од Горица на контролата во Словенија

Слободен печат

Капитенот Лазаров со поддрша за Мукаетов: Под неговот водство се изградивме како сериозна федерација

Слободен печат

Остави Коментар