Дел Боске одржа предавање во ФОН Универзитетот

Поранешниот селектор на шпанската фудбалска репрезентација и тренер на Реал Мадрид, Висенте Дел Боске, како гостин на Агенцијата за млади и спорт и ФОН Универзитет.

Дел Боске зборуваше за своите лични искуства, делеше совети и препораки на фудбалските стручни лица, тренери, спортисти и спортски работници од државава.

Тој во својот говор ја откри неговата животна приказна, тајните на неговата кариера, како и клучните правила кон успехот во фудбалот и спортот воопшто, заедништвото.

– Квалитетот на Шпанија никогаш не бил спорен, сме имале врвни фудбалски имиња, меѓутоа не е нималку лесно да се направи тој победнички спој во соблекувалната. Знаете дека ние секогаш сме имале проблеми на релација Мадрид – Барселона, но јас секогаш се водев од принципот на почитување и респект, а тоа заедништво ни ги донесе и успесите. Репрезентацијата е слика на државата и сите треба да бидат обединети во тие моменти – рече Дел Боске.

Прочитајте и...  Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат