Данска ги укинува скоро сите ограничувања

Фото: EPA-EFE/Henning Bagger DENMARK OUT

Ноќните клубови и дискотеки се единствениот исклучок, според одлуката што ја поддржаа повеќето пратеници на синоќешниот состанок.

Данската Влада ги укинува скоро сите ограничувања воведени против Ковид-19, а повеќето установи од петок ќе можат да отворат, јави ДПА.

Ноќните клубови и дискотеки се единствениот исклучок, според одлуката што ја поддржаа повеќето пратеници на синоќешниот состанок.

Сепак, Данците мора да продолжат да одржуваат физичко растојание, и на многу места луѓето ќе мора да покажат доказ дека биле вакцинирани, имаат негативен тест на вирусот или ја прележале болеста.

Данска претходно дозволи отворање на ресторани, барови, спортски сали и многу други објекти.

Повеќето дански ученици, исто така, се вратија во училишните клупи.

Универзитетските студенти исто така ќе можат повторно да присуствуваат на часови со физичко присуство, а ноќните часови и музичките училишта исто така ќе можат нормално да работат.

Ќе се отворат и сауните, базените и затворените делови од зоолошки градини и забавни паркови, кои се затворени со месеци.

Луѓето исто така можат да учествуваат и во други активности за спорт и рекреација.

Работењето од далечина треба да се намалат во три фази, така што сите граѓани ќе се вратат на работа до 1 август.

На собири ќе можат да присуствуваат 50 луѓе за настани во затворено, и од 75 до 100 лица за настани на отворено.

По укинувањето на рестриктивните мерки во Данска малку се зголеми бројот на новозаразени, но вкупните цифри остануваат релативно стабилни.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот