Дали се сеќавате на лудата вечер во Барселона, два корнери и два гола во продолжението за титула на Јунајтед (ВИДЕО)

На денешен ден 26. мај 1999 година, се одигра финалето во Лигата на шампионите во кое Манчестер јунајтед со неверојатен пресврт го совлада Баерн Минхен.

Гледачите на „Камп Ноу“ беа сведоци на еден од најневеројатните пресврти во Лигата на шампионите, Манчестер јунајтед до 91. минута губеше со 0:1 но на крајот успеа да ја освои титулата.

twitter/United Update

Баерн Минхен поведе уште во шестата минута со голот на Марио Баслер од слободен удар. Во продолжението на средбата баварците ја контролираа играта и имаа неколку одлични шанси преку Карстен Јанкер и Мемет Шол за да ја зголемат предноста но мрежата на Петер Шмајхел не се затресе.

И кога сите мислеа дека се е готово и Баерн ќе го крене шампионскиот пехар, во 91. минута беше досуден корнер за Јунајтед. Топката ја уфрли Бекам, таа од Гигс се одби до Теди Шерингем кој успеа да го совлада Оливер Кан и да го израмни резултатот.

Прочитајте и...  Арсенал ја забележа и третата победа во низа! (ВИДЕО)

Примениот гол ги шокира фудбалерите на Баерн но веќе во следниот напад на „црвените ѓаволи“ тие беа „уништени“. Повторно беше досуден корнер за Манчестер јунајтед и повторно Бекам го изведе, но овој пат Шерингем ја додаде топката до Оле Гунар Солскјер кој го совлада Кан што значеше триумф во Лигата на шампионите.

twitter/MUFC Scoop

За Манчестер јунајтед настапија: Шмајхел, Невил, Ирвин, Јонсен, Стам, Бат, Бекам, Гигс, Бломквист (Шерингем од 67. минута), Кол (Солскјер од 81.), Јорк.

За Баерн Минхен настапија: Кан, Матеус (Финк од 80.), Бабел, Куфур, Линке, Тарнат, Ефенберг, Јеремис, Баслер (Салихамиџиќ од 87.), Циклер (Шол од 71), Јанкер.

Прочитај повеќе

Хамилтон ја прифати казната за инцидентот

Слободен печат

Чави ја откачи Барселона, ќе го чека идното лето и новата управа

Слободен печат

ВАР технологијата во Шпанија не реагира против Реал: Може пенал за „кралевите“, а не може за Атлетик

Слободен печат

Хаотичен старт на сезоната во Ф1, триумфот за Ботас

Слободен печат

УФЦ: Замената подобра од оригиналот, Масвидал добива борба за титула?

Слободен печат

Пеналот повторно таличен за Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Луда идеја или револуција: ФИФА најави роботи наместо судии на СП 2022

Слободен печат

ПСЖ му даде дозвола на Нејмар, може да преговара со Барселона

Слободен печат

Навивачите застанаа во одбрана на Новак: Американците се лицемери

Слободен печат

Неверојатна исповед на шведски тенисер: Одев на Гугл за да видам како да се убијам

Слободен печат

ШОК: Српскиот репрезентативец Тошиќ нападнат со нож среде Белград

Слободен печат

Кои фудбалски екипи се најголеми трошаџии во 21. век, четири екипи фрлиле повеќе од две милијарди евра на засилувања

Слободен печат