Чувствувате мачнина на патување? Пробајте од овој природен лек

Значаен број луѓе чувствуваат мачнина на патувањето, особено кога се патува низ планински предели, свиоци, на подалечни патувања…

Како на природен начин да го отстраните нагонот за повраќање при патувањата? Овој стар рецепт делува подобро од современите апчиња.

Станува збор за чајна мешавина против мачнина и повраќање која може да ја подготвите сами.

Еве како да ја подготвите:

Ѓумбир – 1 кафена лажичка сув ѓумбир или сантиметар свеж корен (изрендан).

Цимет – половина кафена лажичка.

Нане – две кафени лажички.

Маточина – две кафени лажички.

Ѓумбирот прелијте го со литар ладна вода, оставете да се вари две-три минути додека водата зоврие. Тргнете ја водата со ѓумбир од ринглата, додадете го циметот, нането и маточината. Убаво измешајте, поклопете го садот и оставете го поклопен да отстои половина час. Процедете го и пијте од чајот пред и во текот на патувањето.

Прочитајте и...  ФОТО | Овојпат сопственик на винарија: Ова е новото момче на Северина?

Поврзани вести

Саша Ковачевиќ го затвора својот ресторан: Најмногу мислам на вработените!

Слободен печат

ФОТО | Назад во дваесеттите години: Погледнете како изгледала Кетрин Зета Џонс на почетокот на нејзината кариера!

Слободен Печат

Анатомија на бакнежот: Зошто ги затвораме очите кога се бакнуваме?

Слободен печат

ФОТО: Вака би изгледале најпознатите насловни страници да настанале во добата на коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Како во ледено кралство: Погледнете како Џенифер Лопез го украси својот дом

Слободен печат

Крајот на ноември носи огромна промена за овие три хороскопски знаци

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian