13 C
Скопје

Чешка ги олеснува мерките за трговците на мало од 10 мај

Регулативите стапуваат во сила на 10 мај и вклучуваат укинување на условот за носење маски на отворено, кои ќе бидат задолжителни само ако не може да се овозможи безбедно растојание меѓу две лица.

Сите трговци на мало, продавници за поправки, кројачки салони, продавници за чевли, студија за тетовирање, солариуми ќе продолжат со работа во Чешка од следната недела, согласно владината одлука, јави ДПА.

Регулативите стапуваат во сила на 10 мај и вклучуваат укинување на условот за носење маски на отворено, кои ќе бидат задолжителни само ако не може да се овозможи безбедно растојание меѓу две лица.

Чешкиот министер за здравство Питер Аренбергер изјави дека патниците не треба да се придржуваат кон правилата за тестирање и карантин, доколку приложат потврда за примена вакцина против коронавирусот. 

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар