20 C
Скопје

Tag : мерките

Вести Свет Слајдер

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција
Во Германија денеска стапи на сила владината уредба според која на вакцинираните против коронавирусот им се дозволува одредено ослободување од мерките против пандемијата. Според уредбата, што завчера, по...
Вести Свет

Чешка ги олеснува мерките за трговците на мало од 10 мај

МИА Агенција
Сите трговци на мало, продавници за поправки, кројачки салони, продавници за чевли, студија за тетовирање, солариуми ќе продолжат со работа во Чешка од следната недела,...
Вести Македонија Слајдер

Да се почитуваат мерките за време на празниците

МИА Агенција
За време на претстојните празници прв приоритет е почитување на мерките. Пожелно е да се тргнеме од турканици, да држиме дистанца, а во храмовите задолжително...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Следат празници и убаво време, да не се групираме и да ги почитуваме мерките за заштита

Слободен печат
Состојбата со епидемијата бележи надолен тренд, мерките дадоа резултати. Сепак, искуството ни покажа дека таа многу брзо може да се дестабилизира доколку не се почитуваат...
Регион Слајдер

Не е време за попуштање на анти-ковид мерките во Србија, смета член на Кризниот штаб

Слободен печат
Ковид болниците во Србија се „преполни” со пациенти и не е време за олеснување на мерките. Тоа го изјави за Политика, Бранислав Тиодоровиќ, член на...
Вести Економија

Бесими: Во првиот квартал ќе се видат ефектите од мерките за стабилизација на економијата

МИА Агенција
Веќе во првиот квартал од 2021 година ќе се видат ефектите од мерките кои Владата преку државниот буџет ги презема со цел да се стаблизира...
Вести Македонија

Да празнуваме одговорно, со максимално почитување на мерките против КОВИД

МИА Агенција
Празнувајте одговорно – носете маска, не се групирајте, не славете, туку скромно одбележете, е пораката што последните денови, па и недели постојано ја упатуваат здравствените...
Вести Свет Слајдер

Курц апелира да се почитуваат мерките

МИА Агенција
Австрискиот канцелар Себастијан Курц апелираше до граѓаните да продолжат да ги почитуваат важечките мерки, еден ден пред олеснување на мерките за карантин. – Само на...
Вести Економија

КСС: Инспекторите да ги засилат контролите на спроведувањето на мерките за заштита од Ковид-19

МИА Агенција
Инспекциските служби треба секојдневно да бидат на терен и со засилени контроли да постапуваат по однос на спроведување на мерките за ефикасно справување и заштита...
Вести Македонија Слајдер

Активни 3.327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

МИА Агенција
Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и...