17.8 C
Скопје

Tag : Мај

Вести Економија

Стапката на невработеност во САД минатиот месец била намалeна до 5,8 отсто

Слободен печат
Американските компании во мај создале повеќе од половина милион нови работни места, поточно 559.000, се вели во денеска објавениот извештај на Министерството за труд. Тоа...
Колумни

Мајски дипломатски поход

Марин Гавриловски
Слободно може да се каже дека државниот врв, барем оној дел, кој во своите ингеренции ја има надворешната политика, заслужено си ја заработи платата за...
Вести Регион

До крајот на мај целосно вакцинирани ќе бидат 20 отсто од граѓаните во Грција

МИА Агенција
Проценките се дека до крајот на мај ќе бидат спроведени над 5.600.000 вакцинации, над 3,5 милиони сограѓани ќе имаат примено една доза, односно 34 отсто,...
Хроника

Судењето за „Титаник” продолжува на 20 мај

МИА Агенција
Следното рочиште за случајот „Титаник” е предвидено да продолжи на 20 мај. Дел од сведоците предложени од обвинителството при денешното сведочење истакнаа дека немаат никакви...
Слајдер Хроника

Судењето за „Меѓународен сојуз” продолжува на 19 мај

МИА Агенција
Судењето за невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица, продолжува на 19 мај откако на денешното рочиште...
Вести Свет

Драги: Италија го чека „ковид пасошот“, туризмот ќе започне во средината на мај

Слободен печат
Италијанскиот премиер Марио Драги денеска рече дека очекува  туризмот во Италија да продолжи кон средината на мај, кога земјата се отвора за меѓурегионални патувања. Говорејќи...
Вести Свет

Чешка ги олеснува мерките за трговците на мало од 10 мај

МИА Агенција
Сите трговци на мало, продавници за поправки, кројачки салони, продавници за чевли, студија за тетовирање, солариуми ќе продолжат со работа во Чешка од следната недела,...
Вести Регион Слајдер

Курти: Во јуни можеме да го продолжиме дијалогот со Србија

Слободен печат
Премиерот на Косово, Албин Курти рече дека во текот на јуни може да го започне дијалогот со Србија. Курти истакна дека во мај ќе се...
Вести Македонија Слајдер

Границата со Грција останува затворена до 3 мај

МИА Агенција
Одлуките за привремено ограничување на копнените граници, како и за забраната за влез на државјани на трети земји, грчката Влада ги продолжи за уште една...
Хроника

Главната расправа за „Моќник” презакажана за 17 мај

МИА Агенција
Основниот кривичен суд Скопје соопшти дека главната расправа за предметот „Моќник” што требаше да се одржи денеска, се одложува поради смртен случај на еден од...