Tag : Мај

Вести Економија

Кризата го намали бројот на вработени во индустријата за 5,1 отсто

Слободен печат
Бројот на работниците во индустријата во мај годинава, во однос на истиот овој период претходната година забележал намалување од 5,1 отсто, а за периодот јануари – мај годинава...
Вести Економија

Невработеноста на Хрватска на највисоко ниво за 15 месеци

Слободен печат
Стапката на регистрирана невработеност во Хрватска се зголеми за 0,1 процентни поени во мај во однос на април, на 9,5 проценти, што е највисоко ниво...
Вести Економија

Граѓаните во мај најмногу пари трошеле за храна и пијалоци

Слободен печат
Сојузот на синдикати на Македонија објави дека за месец мај на едно домаќинство му биле потребни над 33 илјади денари за редовни трошоци во домот....
Вести Економија

Пораснаа трошоците за живот во земјава, еве каде има најглем раст на цените

Слободен печат
Цените на трошоците за живот во мај во однос на април годинава во малопродажбата забележаа раст од 0,4 отсто, додека споредено со мај претходната госина...
Вести Економија

Вкупно 11.904 лица од март до мај останале без работа

МИА Агенција
Во периодот од 11 март до 31 мај годинава 11.904 лица се стекнале со статус на невработени лица, за кои претходно имало регистрирана пријава во...
Вести Економија

Раст на инфлацијата во Турција поради растот на цените пред се во превозот

Слободен печат
Годишната стапка на инфлација во Турција се искачи на 11,39 проценти, додека во мај изнесуваше 10,94 отсто, соопшти Турскиот институт за статистика . Тоа се...
Вести Економија

МТСП:Исплатени надоместоците за невработените и стечајците за месец мај

Слободен печат
Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување соопштуваат дека на корисниците на паричен надоместок и стечајците им се исплатени средствата за месец...
Вести Економија

За два дена поднесени 27.100 барања за финансиска поддршка за мај

МИА Агенција
Вкупно 27.100 барања се поднесени за користење на мерките за финансиска поддршка за месец мај. Овие барања, како што соопшти Управата за јавни приходи, се...
Магазин Магазин слајдер Хороскоп

Дневен хороскоп за 31 мај, недела – Погледнете каков ќе ви биде денешниот ден

Слободен печат
Овен Ќе функционирате под влијание на радосни вести и пријатни изненадувања. На професионален план некој ваш соработник ќе ви помогне да преминете во акција и...
Вести Економија

Од утре почнува исплатата на мајските пензии

Слободен печат
Над 320.000 пензионери ќе ја добијат предвреме мајската пензија. Исплатата почнува утре, 27 мај, и ќе биде етапна. Како што соопшти денеска Министерство за труд...