Чави прецрта шест фудбалери на Барселона за следната сезона

Тренерот на Барселона, Чави Ернандез/ фото: EPA-EFE/Enric Fontcuberta

Тренерот на Барселона, Чави Ернандез пред стартот на подготовките за новата сезона, одлучи да отпише шест фудбалери на кои нема да смета во иднина.

Според шпанските медуими, тоа се Рики Пуиг, Нето, Оскар Мингеза, Клемен Ленгле, Самуел Умтити и Муса Важ. Фудбалерите добиле рок од седум дена пред стартот на подготовките, да си побараат нови клубови.

Ленгле вво Барселона пристигна во 2018 година од Севиља, Умтити е член на каталонскиот тим од 2016 година кога дојде од Лион, додека Важ пристигна во 2018 година од белгиски Еупен, Нето е во Барселона од 2019 година.

Последните двајца фудбалери на кои Чави нема да смета во иднина, Мингеза и Пуиг се продукт на „Ла Масија“, академијата на Барселона.

Видео на денот