Бугарија е „тројански коњ“ на Русија во Европа, вели новинарот Љубомир Гајдов

Фото: Канал 5 / принтскрин

Бугарија е рускиот „тројански коњ“ во Европа. Има докази за тоа, рече новинарот и политички аналитичар Љубомир Гајдов вечерва во емисијата „Само вистина“ на Канал 5.

„Бугарската комунистичка партија, сега Социјалистичка партија, нејзин член е Румен Радев. Во неговата биографија стои дека завршил Висока воена академија во Софија и две воени академии во САД, но не стои каде завршил да управува со МиГ-29. Тоа сигурно не го научил во Британија, Германија или САД. Јасно е дека е руски агент“, вели Гајдов.

Според него, јасно се гледа „чии слуги се претседателот и потпретседателот на Бугарија“.

-Има Путин досие од кои што тие не смеат да излезат, рече Гајдов.

Видео на денот