15 C
Скопје

Британски компании побараа од Владата да му помогне на Евростар: Групата моментално работи само со една услуга дневно помеѓу Париз и Лондон

Британските бизнисмени ја повикаа Владата да го спаси Евростар, јавија лондонски медиуми, откако фирмата соопшти дека е близу до колапс по затворањето на границите поради Ковид-19.

До неодамна симбол на лесно патување со голема брзина во Европа, Евростар беше погодена од кризата со коронавирусот, во своите специјални платформи и капацитети во Париз, Лондон и Брисел.

Групата моментално работи само со една услуга дневно помеѓу Париз и Лондон, што е далеку од порано кога управуваше со два воза во час за време на пиковите.

Лоби групата London First Lobby соопшти дека на Евростар му треба „брза акција за да ја заштити својата иднина”, во писмото испратено до министерот Риши Сунак во кое медиумите имале увид.

Прочитајте и...  ФОТО: Реџепи зборува за повредата на неговиот син: За нас несомнено е дека станува збор за нарачано дело

Писмото, потпишано од 25 извршни директори и академици, ги предупредува Министерството за финансии и Одделот за транспорт да не дозволуваат фирмата „да падне меѓу пукнатините на поддршката”.

Минатата недела Евростар – чиј мнозински сопственик е француската фирма СНЦФ – објави дека услугите се намалени за 85 проценти во однос на претходната година.

– Компанијата е во критична состојба, дури би рекол и многу критична, рече Кристоф Фаничет кој е на чело на SNCF Voyageurs, одделот за патници во мрежата.

 

Поврзани вести

Со Оперативниот план за вработување 2021 ќе бидат опфатени 10 279 лица

Слободен печат

Курти со писмо до Нетанјаху и до Ердоган: Ви благодарам за честитките за изборната победа

Слободен печат

Гаф на Османи, на пописот има графа „Бугари„

Слободен печат

Поскапеа дел од цигарите од 5 до 10 денари, ќе поскапат и во јули

Јапонскиот премиер Суга: Можно е продолжување на вонредната состојба во Токио

Слободен печат

Во дебарската болница почна изградбата на централен систем за кислородна поддршка

Слободен печат

Остави Коментар