Британската армија повеќе не е супериорна борбена сила, му рекол американски генерал на министерот Валас

Британска армија/ Фото D Primrose / Alamy / Alamy / Profimedia

Висок американски генерал во приватен разговор му рекол на британскиот министер за одбрана Бен Валас дека САД повеќе не ја сметаат британската армија за супериорна борбена сила, пишува британски Скај њуз повикувајќи се на извори од одбранбениот сектор.

Истите извори тврдат дека падот на борбените способности на британската армија, кој уследи по децениски кратења за заштеда на пари, мора да биде вратен што е можно поскоро поради руската инвазија на Украина.

„Заклучокот е дека британската војска не е способна да го заштити островот и нашите сојузници во следните десет години“, рече еден од изворите.

Извори од министерството на одбрана тврдат дека британскиот министер Риши Сунак ризикува да „пропадне“ во улогата на „воен премиер“ доколку не преземе итни мерки за да се справи со растечката безбедносна закана што ја претставува Русија.

„Останува да видиме дали оваа влада смета дека нејзина примарна должност е да ја брани државата“

Тие итни чекори треба да вклучуваат зголемување на буџетот за одбрана за најмалку три милијарди фунти годишно и запирање на планот за дополнително намалување на бројот на воениот персонал и олеснување на правилата за набавки, што ќе и овозможи на Британија да започне забрзана набавка на оружје и муниција, изјавија изворите.

„Историјата ќе ги гледа како фундаментални одлуките што ги донесе воениот премиер во наредните недели, со кои ќе се види дали оваа влада искрено верува дека нејзина примарна должност е да ја брани земјата или тоа е само парола што ја повторуваат за заради редот“, додаде изворот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот