Бостон ја пензионира „петката“ на Гарнет - Слободен печат

Бостон ја пензионира „петката“ на Гарнет

Екипата на Бостон селтикс одлучи да го повлече дресот со број пет кој го носеше Кевин Гарнет. Легендарниот крилен центар во најтрофејниот НБА тим настапуваше од 2007 до 2013 година, и за тоа време успеа да освои една шампионска титула, во 2008 година кога дел од тимот беа Реј Ален и Пол Пирс.

Во шампионската сезона беше избран за најдобар дефанзивец во лигата и беше во најдобрата петорка во регуларниот дел од сезоната.

– Чест ми е и благодарен сум што мојот број ќе биде пензиониран во Бостон. Секогаш ќе имам голема почит и благодарност до сопствениците, моите поранешни соиграчи и навивачите – изјави Гарнет.

Прочитајте и...  Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Кевин Гарнет во дресот на Бостон одигра 396 натпревари и имаше просек од 15,7 поени, 8,3 скокови и 2,7 асистенции.

Прочитај повеќе

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!

Слободен печат

Рамос не знае да промаши откако си замина Кристијано Роналдо

Слободен печат

Остави Коментар

осум + 3 =

Прочитај повеќе

Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

Слободен печат

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат