21.8 C
Скопје

БОРИС ЏОНСОН И ОФИЦИЈАЛНО ПРЕМИЕР: Луѓето кои се обложија против Британија ќе останат без ништо (ВИДЕО)

Борис Џонсон денеска и официјално ја презема функцијата премиер на Велика Британија.

„Кралицата Елизабета Втора го прими Борис Џонсон и од него побара да формира нова администрација. Џонсон го прифати мандатот“, стои во соопштението на Бакингемската палата.

Поздравен со аплауз, Џонсон изјавил дека кралицата го повикала да формира влада и дека тој тоа веднаш го прифатил.

Џонсон во говорот ги поздравил напорите на претходничката Тереза Меј, а истакнал и дека луѓето кои се обложуваат против Британија ќе останат без ништо.

Групата на учесници во протестот против климатските промени, кои во поголемиот дел се жени, накратко се обиделе да го блокираат патот до Бакингемската палата додека по него поминувал конвојот, во кој се наоѓало возилото на новиот британски премиер.

Џонсон ја наследи Тереза Меј на функцијата премиер на Велика Британија, по кампањата за избор на нов лидер на Конзервативната партија, во текот на која вети дека ќе го спроведе Брегзит до 31 октомври – со или без постигнат договор.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар