Tag : Борис Џонсон

Вести Свет

Велика Британија ќе партиципира со 430 милиони фунти во СЗО

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска на Генералното собрание ОН во Њујорк ќе соопшти дека Обединетото Кралство за 30 отсто ќе го зголеми својот придонес кон...
Вести Свет

Џонсон ги објави новите рестриктивни мерки во Британија

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги објави мерките за спречување на ширењето на вториот бран на епидемијата со Ковид-19, што би можеле да бидат во...
Вести Свет

Премиерот Џонсон на идеја за враќање на карантинот во Велика Британија

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон размислува за повторно воведување на карантин во земјата поради брзото зголемување на бројот на нови случаи со ковид-19. Според британските медиуми,...
Вести Свет Слајдер

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат
Полицијата во Лондон синоќа уапси 32 лица на протестот против рестриктивните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. Протестот дојде како последица на изјавата на...
Вести Свет

Амал Клуни поднесе оставка од функцијата специјална претставничка на Британија за слобода на медиумите

Слободен печат
Амал Клуни, истакната адвокатка за човекови права, поднесе оставка од функцијата специјална претставничка на Велика Британија за слобода на медиумите во знак на протест против...
Вести Економија

Џонсон: Втора блокада би била погубна за британската економија

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изрази сомнеж дека последиците од втора национална блокада ќе бидат погубни за економијата на земјата. На прашање на конзервативниот пратеник...
Вести Свет

Џонсон: Направени се повеќе тестови отколку во било која европска земја

Слободен печат
 Бројот на тестирани лица за Ковид-19 во Велика Британија е доволен во споредба со другите европски земји, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон. Тој додаде...
Вести Свет

Џонсон: Европската Унија сака да ја подели Велика Британија

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ја обвини Европската Унија (ЕУ) дека се заканува на територијалниот интегритет на Велика Британија, повикувајќи ги пратениците да го поддржат...
Вести Свет

Џонсон доби критики од поранешните британски премиери Тони Блер и Џон Мејџор

Слободен печат
 Поранешните премиери на Велика Британија Тони Блер и Џон Мејџор го критикуваа планот на актуелниот шеф на британската Влада Борис Џонсон дека, за да ги...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Амбициозна операција „Муншот“ на премиерот Џонсон: Сто милијарди фунти за 10 милиони тестирања на ден

Слободен печат
Премиерот Борис Џонсон подготвил програма за масовно тестирање на милиони Британци секој ден како „последна надеж“ до развојот на ефикасна вакцина против ковид-19. Ако биде...