Tag : тереза меј

Вести Свет Слајдер

Телефонските разговори на Трамп: Меркел била глупава и под влијание на Русија, а Тереза Меј гуска без став за Брегзит

Слободен печат
Претседателот на САД, Доналд Трамп наводно користел многу груби зборови во телефонските разговори и ги навредувал своите колеги од светската политичка сцена, пренесува Си-ен-ен. Трамп...
Вести Свет

Меј: Со изборите се надминува застојот во британскиот Парламент

Слободен печат
Поранешната британска премиерка Тереза Меј изјави дека резултатите од изборите, на кои Конзервативната партија освои убедлива победа, покажуваат дека Британија сега може да излезе од...
Вести Свет

БОРИС ЏОНСОН И ОФИЦИЈАЛНО ПРЕМИЕР: Луѓето кои се обложија против Британија ќе останат без ништо (ВИДЕО)

Слободен печат
Борис Џонсон денеска и официјално ја презема функцијата премиер на Велика Британија. „Кралицата Елизабета Втора го прими Борис Џонсон и од него побара да формира...
Вести Свет

Борис Џонсон ќе ја наследи Тереза Меј на премиерската функција

МИА агенција
Борис Џонсон е избран за лидер на британската владејачка Конзервативна партија и воедно ќе ја наследи Тереза Меј на премиерската функција. Џонсон утре би требало...
Вести Македонија

Тереза Меј очекува Македонија да добие датум за почеток на преговорите

МИА Агенција
Премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, на денешната средба со премиерот Зоран Заев во Познањ, ја поздрави препораката на Европската комисија за старт на преговорите...
Вести Свет

ЗАВРШИ СЕРИЈАТА ГЛАСАЊА: Хант и Борис Џонсон единствени кандидати за местото на Меј

Слободен печат
По серијата гласања, Џонсон и Хант останаа единствени кандидати со најголема поддршка за нов заменик на позицијата на Тереза Меј, додека од трката се елиминирани...
Вести Свет

Борис Џонсон убедливо води во трката за наследник на Тереза Меј

Слободен печат
После четвртиот кругг на гласање за нов лидер на британската Конзервативна партија и заменик на Тереза Меј, Борис Џонсон го зголеми своето водство, додека Саид...
Вести Свет

Започна кампањата: Кој ќе ја наследи Тереза Меј?

Слободен печат
Денеска во Велика Британија започна изборната кампања за избор за наследник на Тереза Меј, која пред три дена се повлече од премиерската функција. Според последните...
Вести Свет

Тереза Меј си заминува од премиерската функција, познато е кој би можел да ја замени

МИА Агенција
Британската премиерка Тереза Меј денеска официјално ќе поднесе оставка од лидерската позиција во Конзервативната партија и од премиерската функција. Меј (62) беше именувана за премиерка...
Вести Ви Препорачуваме Регион

КОЈ ЌЕ ЈА ЗАМЕНИ ТЕРЕЗА МЕЈ: Неколку политичари во жестока битка!

Слободен печат
Тереза Меј по седми јуни повеќе нема да биде премиер на Велика Британија, а со тоа се отвора прашањето за нејзиниот наследник. Веќе неколку политичари...