„Бомба“ во НБА: Ирвинг се сели кај Дончиќ!

Фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Еден од најдобрите кошаркари на денешницата Кајри Ирвинг кариерата ќе ја продолжи во Далас, објави денес новинарот на „ЕСПН“ Адриан Војнаровски.

Ирвинг пред неколку дена побара трејд од Бруклин и на крајот донесена е одлука да се пресели во клубот од Тексас каде што прва ѕвезда е Лука Дончиќ. Далас во замена за Ирвинг ќе ги добие Спенсер Динвиди, Доријан Фини-Смит, пикот од првата рунда во 2029 и уште неколку пикови од втората рунда.

Одличниот плејмејкер сезонава одигра 40 натпревари во најсилната лига во свето и постигнуваше 27.1 поени, 5.1 скока и 5.3 асистенции по натпревар. Ќе потсетиме, Ирвинг одби да се вакцинира против коронавирусот поради што минатата сезона запиша само 33 натпревари (четири во плеј-офот).

33-годишниот кошаркар во 2011 година беше прв пик на Кливленд на драфтот и со Кавси ја освои титулата во 2016 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот