Бојан Јовановски во операциона сала за отстранување на желудникот, судот го одби барањето за времено прекинување на затворската казна

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

На Бојан Јовановски утринава во градската болница во Скопје му се врши хируршка интервенција за отстранување на желудникот, потврди за „Слободен печат“ адвокатот на Јовановски, Владимир Туфегџиќ.

-Јовановски го примија да се оперира утринава. Тим од четворица лекари ќе ја изведе операцијата која што е со висок ризик, како што впрочем и укажаа лекарите специјалисти од областа во повеќе наврати во специјалистичките извештаи кои беа доставени до судот и до управата за извршување санкции. Сето ова можеше да се одбегне согласно препораките на лекарите специјалисти доколку на пациентотт му беше овозможено да се спроведе задолжителниот и строг здравствен режим кој беше невозможен во пенални услови и од тие причини лекарите препорачуваа дека единствено со времен прекин на казната и во домашни услови здравствената состојба на пациентот може да се санира и да се одбегне оперативниот зафат кој денеска се случува, вели адвокатот Туфегџиќ.

Тој за „Слободен печат“ додаде дека судот го одбил барањето за времен прекин на издржувањето на казната на почетокот на март.

ПОВЕЌЕ НА ОВАА ТЕМА:

 

Алармантно влошенo здравјето на Боки 13, правниот тим вели дека е предмет на нечовечно однесување

Мајката на Боки 13 со потресно писмо: Бојан утре оди на операција на желудникот, а за изживувањето, малтретирањето и тортурата кон него одговорност мора да има!

Боки 13 обвинува: Одземеното ќе го вештачат по четири години, брендираната гардероба ми е заменета со фалш

Боки 13 почнува операција „Бумеранг“: Над еден милион „бомби“ ќе добие Обвинителството

Боки 13 повторно и пиша на Агелер: Се надевам ќе ја увидите туртурата што се спроведува врз мене од цел еден организиран систем

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот