27.8 C
Скопје

Бил и Мелинда Гејтс: Кој ќе ја добие велелепната куќа вредна 43 милиони долари по разводот?

Основачот на „Мајкрософт“ и еден од најбогатите луѓе на светот Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда, пред точно една година потрошија 43 милиони долари на имот покрај океанот во Дел Мар, Калифорнија.

Познатата двојка деновиве е топ-тема во светот поради својот развод, по 27 години поминати во брак.

Profimedia
Profimedia

Наводно, оваа резиденција е една од најголемите продажби досега забележани во ексклузивната енклава. Раскошната мултиструктурална резиденција, освен со семејна резиденција, располага и со две куќи за гости, со зелена стаклена градина како и со удобности како здравствен спа центар, домашно кино, базен со стаклени плочки, џакузи за 10 лица и тениско игралиште.

Profimedia
Profimedia

Изградена во 1999 година од познатиот архитект-дизајнер Кен Рончети, главната куќа има шест спални соби и четири бањи распоредени на 5.800 квадратни метри.

Profimedia

Може да се пофали со импресивни 120 метри директна веранда во океанот и пространа палуба со повеќе катчиња за одморање и јадење.

Profimedia
Profimedia

Велелепниот имот претходно беше во сопственост на Маделин Пикенс – која е поранешна сопруга на нафтениот магнат Т. Бун Пикенс од Тексас. Таа ја стави куќата на продажба на почетокот на 2019 година. Не треба да изненадува фактот дека домот е високо-технолошки, со подно греење и автоматизирана безбедност, осветлување и системи за контрола на климата, како и со систем за влез без клуч.

Profimedia

Бил и Мелинда имаат бројни ултраскапи недвижности, а по разводот кој е во тек, сите се прашуваат на кого ќе му припадне оваа велелепна резиденција.

Поврзани вести

Лана Бариќ – актерка, режисерка и сценарист: Имав потреба да раскажам приказна за една од нас, за жена што има своја борба што речиси никој не ја гледа

Елена Копртла

Дејвид Гета ги продаде своите песни за повеќе од 100 милиони долари

Слободен Печат

Конечно Јужниот океан го доби официјалното признание како петтиот земјин океан

Слободен Печат

Германското МВР потврди: Слободен влез за македонските граѓани од 20 јуни

Слободен печат

ФОТО: Барате викенд уживанција? Во Барово гостите спијат во вински буриња, гушнати со природата

Ј.К.Д.

Славко Штимац заврши во болница поради компликации поврзани со ковид-19

Слободен Печат

Остави Коментар