23 C
Скопје

Би-Би-Си добил 100.000 жалби за известувањето за смртта на принцот Филип

Би-Би-Си добил 100.000 жалби од гледачите за известувањето по повод смртта на војводата од Единбург.

Корпорацијата во петокот веднаш го расчисти дневниот програмски распоред откако беше објавена веста дека принцот Филип почина на 99-годишна возраст.

Сапунската опера „Истендерс” и финалето на натпреварувачкото шоу „MasterChef” беа  заменети со вести, додека програмата на каналот Би-Би-Си 4 (што емитува филмски, музички, документарни и забавни содржини) беше целосно прекината.

Би-Би-Си одби да го потврди бројот на поплаки што ги добил. Деталите за поплаките официјално ќе бидат објавени во четврток. Бројките треба да бидат вклучени во двонеделниот билтен на радиодифузерот за добиени жалби.

Бројка од 100.000 поплаки за известувањето за смртта на принцот Филип може програмската шема на Би-Би-Си да ја претвори во програма со најмногу поплаки во историјата на куќата.

Би-Би-Си не е единствениот медиум што ја прилагоди својата програма за соодветно покривање на смртта на принцот Филип – бидејќи и ИТВ и Канал 4 емитуваа дополнителни вести.

Поврзани вести

ВИДЕО: Наместо само кафенце со Вучиќ, нобеловецот Хандке доби орден

Слободен печат

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Остави Коментар