Белгиски предизвик за Ѓорче Петров во третото коло од Европскиот куп

фото: Ѓорче Петров - ЖРК

По двете победи над црногорскиот Тиват, македонскиот женски ракометен клуб Ѓорче Петров денеска со жрепка во Виена го доби противникот во третото коло од Европскиот куп.

За пласман во осминафиналето нашиот претставник ќе се соочи против Ојпен од Белгија.

Белгијките на стартот од натпреварувањето во првиот меч дома го совлада Жалгирис Каунас (36:27), а на реваншот во Литванија загуби со 27:29.

Првите натпревари од третото коло ќе се играат на 11/12 ноември, а возвратните дуели на 18/19 ноември 2023 година.

Холандскиот Венло кој го елиминираше ЖРК Чаир за ривал го доби тимот на Криваја од Босна и Херцеговина, а швајцарскиот Херцогенбуше кој беше подобар од ЖРК Куманово, во следната фаза ќе се соочи со Ајдовшчина од Словенија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот