Басконија по пауза од десет години стана шампион на Шпанија (ВИДЕО)

Кошаркарите на Басконија се нови шампиони на Шпанија откако во одлучувачкиот натпревар на завршниот турнир кој се игра во Валенсија ја совлада Барселона со 69:67.

Човек на одлука е Лука Видлоза кој ги постигна победничките поени за Басконија која по четврти пат во историјата ја освојува титулата.

Интересно е што три од четирите титули на Басконија и ги донесе актуелниот тренер Душко Ивановиќ (2002,2010,2020).


Целиот натпревар помина во израмнета борба, а така се влезе и во последната четвртина (51:51) и таа неизвесност траеше се до последниот свиреж. Во последната минута Барселона влезе со негатива од два поени но на 10 секунди од крајот Ориола носи израмнување откако ги реализира слободните фрлања.


Во последниот напад на натпреварот, Полонара со одлична асистенција го пронајде Видлоза кој погоди зицер на 3.2 секудни до крајот, а тие поени се покажаа и како последни бидејќи Хигинс го промаши шутот за три поени, со што Басконија по четврти пат ја освои титулата.

Прочитајте и...  Ферари ќе го менува Биното

Прочитај повеќе

ЛУДОСТ ИЛИ НЕ: УС Опен и Ролан Гарос ќе се играат и доколку се појават случаи на позитивни тенисери на корона

Слободен печат

Луис Суарез го откри виновникот за губењето на титулата

Слободен печат

Давид Алаба е џекпотот на Барселона

Слободен печат

Најдобрите тенисерки не сакаат да играат на УС Опен

Слободен печат

Навистина им е досадно во карантин, НБА ѕвездите почнаа да се „кодошат“ едни со други

Слободен печат

Гвардиола бара извинување од Мурињо и Клоп

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ферари ќе го менува Биното

Слободен печат

Адријано мртов пијан се шета низ улиците на Рио (ВИДЕО)

Слободен печат

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат