АВМУ ја одзеде лиценцата на 1ТВ

Агенција за медиумите на седница попладнево одлучи да се одземе лиценцата за емитување на 1ТВ телевизијата чиј неформален сопственик е првоосомничениот во предметот „Рекет“ Бојан Јовановски, дознава Канал 5.

Агенцијата отвори постапка поради неисполнување на минимум кадровски услови, медиумите имаше 15 дена да ги исправи пропустите, бидејќи тоа не е сторено донесена одлука за одземање на лиценцата.

Агенцијата поведе постапка и за скриено сопствеништво на медиумите откако самиот Јовановски во последното интервју во телевизијата призна дека тој е всушност сопственик, иако како сопственици официјално беа наведени неговиот татко и Јасна Мандиќ, двајцата сега осомничени во проширената истрага за „Рекет“.

Прочитајте и...  СБ на ОН првпат во историја воведува гласање преку електронска пошта

Прочитај повеќе

Под мотото „Постоиме“ започнува кампањата за одбележување на Меѓународниот ден на видливоста на трансродовите луѓе

Пендаровски: Далеку сме од катастрофични сценарија, печатењето на пари не е опција во овој момент

Слободен печат

Сè поголем бројот на смртни случаи од коронавирусот во САД

Слободен печат

Во Њујорк во ден ден починаа 332 лица, заразени 1193 полициски службеници

Слободен печат

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Италија се зголеми за 837

Слободен печат

Европска комисија: Нема докази дека хидроксихлорин е ефикасен против Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мачките и кучињата не треба да се дезинфицираат со алкохол

Слободен печат

Во Италија од коронавирус починале најмалку 66 лекари

Слободен печат

Италија до Германија: Помогнете како што ви помогнаа по Втората светска војна

Слободен печат

Бизарни совети на Лукашенко за борбата против корона: Вотка, сауна и надеж дека Бог ќе ги чува Белорусите од вирусот

Слободен печат

Будно се следи состојбата во Куманово, рано е да се процени дали постои драматично зголемување на заболени

Слободен печат

ФЗО да изнајде решение за мајките на кои им завршува породилното отсуство

Слободен печат