Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

Ослободувањето на заробениците е пресуден прв чекор кон преговорите внатре во Авганистан, што за своја цел имаат конечно завршувње на децениските војни.

Авагнистан денеска ослободи  100 заробени талибанци, тврдејќи дека тие се меѓу 5.000 заробеници кои се ослободени врз основа на договорот меѓу бунтовниците и САД.

Талибанците, меѓутоа, изјавија дека мораат да проверат дали ослободнеите се наоѓаат на списокот што му го предадоа на Вашингтон во текот на преговорите во Доха, пренесуваат американските медиуми.

Ослободувањето на заробениците е пресуден прв чекор кон преговорите внатре во Авганистан, што за своја цел имаат конечно завршувње на децениските војни.

Со договорот што беше потпиуша на 29 февруари, исто така, талибанците се повикуваат да ослободат 1.000 лица од владиниот персонал, кои тие ги држат како заложници.

Политичкиот портпарол на талибанците, Сухаи Шахан на Твитер ја опомена владата заради одбивањето да ги ослободи првите 15 талибанци кои тие ги побараа и кои се наоѓаа на списокот испорачан во Вашингтон.

Прочитајте и...  Петровска за Чулев: Не се обидувај со прашината за каблите на АНБ да го сокриеш лошото менаџирање, резултатот се гледа

Прочитај повеќе

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Слободен печат

Вучиќ критикуван за злоупотреба на малолетно дете во политички цели (ВИДЕО)

Слободен печат

Млад жител на Делчево затворен во домот поради неисправниот лифт, му помагаат соседите (ФОТО)

Слободен печат

Неколку илјади војници мобилизирани во САД по насилните протести (ВИДЕО)

Слободен печат

Со асистенција на МВР ќе се прават епидемиолошки анкети на семејството каде имаше починат со ковид-19 кој не беше закопан по протокол

Слободен печат

ВО ЖИВО: Ќе успее ли овој пат лансирањето на ракетата „Фалкон 9″ на „СпејсИкс“?!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Маки во Лабуништa: Не сакаме да се тестираме за Ковид 19, зашто се плашиме дека ќе завршиме на респиратор!

Искршени прозорците на зградата на Си-ен-ен, демонстрантите сакаа да влезат во телевизијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Уредба за ваучери во вонредна состојба за поддршка на домашниот туризам

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Лажната нормалност на Заев и Спасовски блесна со нови 35 заразени и 5 починати

Слободен печат

Протокол за градинките: Во групите дозволено до 15 деца, дезинфекција на секои 2 часа

Слободен печат

Во Дебар 45-ти ден нема новозаразени со КОВИД-19

Слободен печат